HP EliteDesk 800 G4 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Testujemy zestawy komputerowe EliteDesk 800 G4, w których znalazły się najnowsze procesory Intela.

Seria kierowana jest oczywiście do firm, choć swój sprzęt mają w niej znaleźć także fachowcy pracujący na programach specjalistycznych. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dostępność wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Pozwolą one dobrać urządzenie dostosowane do konkretnych zastosowań.

Polecane komputery

HP EliteDesk 800 G4 – dane techniczne

HP EliteDesk 800 G4 – dostępne konfiguracje

Producent postanowił wypuścić wiele modeli swojego urządzenia, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć komputer dostosowany przede wszystkim do pracy biurowej, obsługi zaawansowanych programów graficznych lub projektowych czy też do zwykłego użytku domowego. Oczywiście przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować specyfikację wykorzystywanych podzespołów.

Na sporo opcji możemy liczyć w przypadku procesorów. Komputery HP EliteDesk 800 G4 korzystają układów Intela ósmej generacji. W najmocniejszej konfiguracji znaleźć można model Intel Core i7-8700K. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie procesu overclockingu. Jednak nawet bez tego częstotliwości taktowania układu jest wysoka – w trybie bazowym wynosi ona 3700 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4700 MHz. Wszystko to przekłada się na bardzo wysoką wydajność, zwłaszcza podczas wykorzystania mocy wielu rdzeni. W oprogramowaniu Cinebench R15 układ uzyskał 192 punkty w trybie jednowątkowym i aż 1359 punktów w trybie wielowątkowym. Tego typu testy doskonale przedstawiają jego potencjał.

W komputerach z serii HP EliteDesk 800 G4 montowana jest również wersja procesora Intel Core i7-8700 z zablokowanym mnożnikiem. Nadal jest to układ sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, którego jednak taktowanie jest nieco niższe. Wynosi bowiem od 3200 MHz do 4600 MHz. Przekłada się to na wydajność o kilkanaście procent niższą w porównaniu z modelem i7-8700K. W programie Cinebench R15 procesor uzyskał 192 punkty w trybie jednowątkowym oraz 1178 punktów w trybie wielowątkowym.

W tańszych konfiguracjach znajdziemy procesory Intel Core i5-8600K (sześć rdzeni i sześć wątków), model z zablokowanym mnożnikiem, czyli i5-8600, Intel Core i5-8500 (sześć rdzeni i sześć wątków), a także Intel Core i3-8300 (cztery rdzenie i cztery wątki). Do tego dochodzą również wersje procesorów z technologią Intel Optane, która pozwala na zwiększenie ich wydajności.

Dobrej jakości procesor to oczywiście nie wszystko, dlatego producent zadbał również o dobór wydajnych kart graficznych. Najmocniejsze konfiguracje korzystają z możliwości jednostki AMD Radeon RX 580 z 4 GB pamięci GDDR5. Jednostka architektury Polaris wyróżnia się wysoką częstotliwością rdzenia i pamięci, co gwarantuje stabilną obsługę zaawansowanych programów graficznych i projektowych, a także wielu nowych gier komputerowych.

W tańszych modelach znajdziemy nieco słabszy model AMD Radeon RX 550 (4 GB pamięci), a także kartę AMD Radeon R7 430 (2 GB pamięci). Na rynku dostępne są również komputery z jednostką Nvidia GeForce GTX 1060 – występuje ona w wersji z 3 GB pamięci GDDR5.

Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć RAM typu DDR4, które taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Co więcej, komputery są w stanie obsłużyć kości o łącznej pojemności nawet 64 GB. Wszystko to pozwala stworzyć niezwykle wydajny zestaw. Zwłaszcza że możemy dowolnie dobierać dyski twarde – w sklepach dostępne są modele z urządzeniami talerzowymi, półprzewodnikowymi, a także oboma naraz.

HP EliteDesk 800 G4 – wygląd

Co ciekawe, omawiane komputery są sprzedawane w różnych obudowach. Producent wykorzystał konstrukcję typu Small Form Factor i Tower. Pierwsza z nich może zostać położona zarówno pionowo, jak i poziomo, natomiast druga charakteryzuje się nieco większymi rozmiarami, choć i tak zostały one nieco zmniejszone w porównaniu do standardowych wież. Jeżeli chodzi o design, mamy tu do czynienia z typową stylistyką opartą na czarnej obudowie ze srebrnym akcentem. Całość ma się prezentować po prostu elegancko.

Warto nadmienić, że poszczególne konfiguracje sprzętowe dysponują różnymi zestawami portów i złączy. W wersji najbardziej rozbudowanej, znajdziemy tu wszystko to, co jest potrzebne w pracy, a nawet więcej. Cieszy szczególnie liczba portów USB.

HP EliteDesk 800 G4 – cechy

Intel Optane to niejedyna ciekawa technologia wykorzystywana w omawianych zestawach. Jak podkreśla producent, komputery zostały przystosowane do obsługi wirtualnej rzeczywistości. Warto nadmienić, że każdy model może zostać stosunkowo łatwo rozbudowany – mowa tu zwłaszcza o nowych dyskach twardych. Dostępnych jest bowiem wiele wolnych wnęk.

Do tego wszystkiego dochodzą również narzędzia mające zwiększyć poziom bezpieczeństwa, także przechowywanych danych. Wspomnieć należy między innymi o HP Sure Start Gen4, czyli systemie, który automatycznie przywraca system BIOS po jego zainfekowaniu lub uszkodzeniu, programie HP Sure Recover, który przywraca system operacyjny przy użyciu połączenia sieciowego, a także pakiecie HP Manageability Integration Kit ułatwiającym zarządzanie podzespołami i zasobami komputera.

HP EliteDesk 800 G4 – wydajność

Najlepsze konfiguracje sprzętowe wyróżniają się sporymi osiągami, które gwarantowane są przez procesory Intela ósmej generacji, a także karty graficzne – wspomnieć warto zwłaszcza o jednostce AMD Radeon RX 580 z 4 GB pamięci. Zagwarantuje ona nie tylko obsługę programów specjalistycznych, ale również wszystkich gier AAA.

Potwierdzają to wyniki rozmaitych testów diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średni wynik na poziomie 19274 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 punktów 525293. Są to bardzo dobre rezultaty.

HP EliteDesk 800 G4 – wady i zalety

Do największych atutów serii należy z pewnością duża swoboda w doborze konkretnych konfiguracji sprzętowych. Są one niezmiernie zróżnicowane, dlatego nie ma problemu, by zakupić komputer dostosowany do własnych preferencji.

Warto nadmienić również, że w przypadku HP EliteDesk 800 G4 mamy do czynienia z podzespołami względnie nowymi, mowa tu zwłaszcza o procesorach Intela ósmej generacji i kartach graficznych Radeon RX. Do tego dochodzi również możliwość swobodnego dobrania ilości pamięci RAM, a także rodzaju i pojemności dysków twardych. Na plus trzeba zaliczyć również jakość wykonania obudów i dostęp do szerokich zestawów portów i złączy. Problemem może okazać się oczywiście cena, zwłaszcza modeli najmocniejszych

ZALETY

  • Nowe podzespoły
  • Dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji
  • Wysoka wydajność
  • Szybka pamięć i pojemne dyski
  • Szeroki zestaw portów i złączy
  • Wiele narzędzi zabezpieczających

WADY

  • Wysokie ceny

HP EliteDesk 800 G4 – podsumowanie, czy warto?

Jeżeli szukacie wydajnych komputerów do pracy przy zaawansowanych programach, omówiona wyżej seria okaże się dobrym wyborem. Ze względu na fakt, iż na rynku znaleźć można tak dużo różnych wersji, komputery te okażą się przydatne także do innych zastosowań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.